Elektromagnetinės bangos. Mitai ir tikrovė
Mokslininkai, visuomenės sveikatos specialistai, atsakingų valstybinių institucijų atstovai praėjusį penktadienį Vilniuje diskutavo apie mobiliojo ryšio bazinių stočių skleidžiamų elektromagnetinių bangų poveikį aplinkai ir žmogaus sveikatai.

Konferencijos „Elektromagnetinės bangos. Mitai ir tikrovė“ pranešėjai, remdamiesi moksliniais tyrimais, pateikė žinių apie elektromagnetinių bangų savybes ir bangų poveikį sveikatai. Renginio svečiai taip pat buvo išsamiai supažindinti su bazinių stočių veikimo principais ir teisės aktais, reglamentuojančiais stočių statybą.

Renginyje dalyvavo Sveikatos apsaugos ministerijos, Ryšių reguliavimo tarnybos, Seimo ir kitų institucijų pareigūnai, žiniasklaidos atstovai.

Vilniaus universiteto Radiofizikos katedros dr. doc. Algimantas Kežionis teigė, kad baimintis dėl neigiamo elektromagnetinių bangų poveikio sveikatai neverta. Šių bangų apsuptyje praleidžiame kiekvieną dieną, nes jas skleidžia natūralūs (pvz. saulės šviesa) bei dirbtiniai (įvairūs žmogaus sukurti įrengimai ir prietaisai) šaltiniai.

Elektromagnetines bangas spinduliuoja elektronikos prietaisai, elektros instaliacijos įrenginiai, radijo ir televizijos antenos. Mobiliojo ryšio bazinės stotys taip pat yra dirbtiniai elektromagnetinių bangų spinduliavimo šaltiniai, tačiau palyginus su kai kuriais kitais prietaisais, jų spinduliuotė yra nedidelė. Bazinių stočių žalos sveikatai neįrodo ir įvairūs pasaulyje atlikti moksliniai tyrimai.

Tuo galėjo įsitikinti ir konferencijos dalyviai – renginio metu buvo atliekamas eksperimentas, kurio metu specialia įranga buvo matuojamas šalia mikrobangų krosnelės, televizoriaus ir bazinės stoties esantis elektromagnetinis laukas. Paaiškėjo, kad televizoriaus skleidžiama spinduliuotė buvo 30 mikrovatų kvadratiniame centimetre, o mikrobangų krosnelė skleidė 50 mikrovatų galios bangas. Leidžiamas bazinės mobiliojo ryšio stoties spinduliuotės stiprumas iki 10 mikrovatų kvadratiniame centimetre.

Pasak gydytojo Mariaus Urbono, Valstybinio aplinkos sveikatos centro specialisto, šis tyrimas tik parodė, kad baimė dėl per didelės ir žmogui pavojingos elektromagnetinių bangų spinduliuotės yra nepagrįsta. Kaip sakė specialistas, Lietuvoje leidžiamas elektromagnetinio lauko energijos srauto tankis yra 10 mikrovatų kvadratiniam centimetrui (10 µW/cm2) yra vienas griežčiausių Europos Sąjungoje, o visuomenės sveikatos specialistų atliekami matavimai rodo, kad ši norma nėra viršijama.

Iki 2008 m. rugsėjo 1 d. išnagrinėti 5 gyventojų skundai dėl elektromagnetinių laukų poveikio, dar 3 gyventojų skundai yra tiriami. Pasak M. Urbono, nei vieno skundo tyrimo atveju nepasitvirtino neigiamas bazinių stočių poveikis gyventojų sveikatai.

Specialistas taip pat pabrėžė, kad mobiliojo ryšio bazinių stočių statybai taikomi griežti reikalavimai. Mobiliojo ryšio bendrovės privalo laikytis higienos normų, o pareigūnai reguliariai vykdo matavimus šalia bazinių stočių.

Gyventojams, turintiems klausimų dėl elektromagnetinio lauko poveikio, M. Urbonas patarė kreiptis į teritorinius Visuomenės sveikatos centrus.

Konferencijos pranešimus galite parsisiųsti čia:
Elektromagnetines bangos
Elektromagnetinio lauko reglamentavimas
Sprendimas: CITRUS